úterý 27. března 2018

VYCESTUJ DO AMERIKY jako AU PAIR


          Před sto lety (kdy jsem maturovala) jsem se rozhodla, že udělám asi nejlíp, když na chvíli vypadnu z domu, z České republiky... Volba padla na Ameriku. Jako au pair. 
PROČ AU PAIR?

Řeknu ti to asi takhle... jestli chceš změnu, zlepšit si angličtinu a máš aspoň špetku cestovatelského ducha v sobě, neváhej a jeď! Proč ne, že jo? To nejhorší co se může stát, že se na to vykašleš a pojedeš o pár měsíců domů dřív. Au pair je super příležitost, jak si zkusit život v Americe (relativně za hubičku), poznat nový lidi a vidět nová místa. A samozřejmě, získat víc zkušeností s dětmi (ale co si budem povídat, ty děti jsou nejmenší motivace).

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA?

No, včera už bylo pozdě...  Doporučuju ti odjet někdy mezi červnem-srpnem. Nebudeš se muset s dětmi trápit celé letní prázdniny, ale také nebudeš muset vracet spoustu peněz na daních. Já přijela do USA v prosinci a jelikož jsem tam strávila další rok 11 měsíců platila jsem daně okolo 500 USD. Platíš daně za daný rok, takže když se vrátíš domů v roce 2019 v červnu, tak za rok 2019 si odpracovala (dejme tomu) 31 týdnů - zaplatíš okolo 200 USD.  
Každopádně jestli se nemůžeš dočkat a máš rodinu svých snů na nic nečekej! Ze svého „platu“ si odkládej třeba 5 USD aby si na konci neměla problém vyplivnout jakoukoliv částku.

JAK SI DOBŘE VYBRAT?

Asi neexistuje žádný návod, který ti zaručí SUPR-ČUPR rodinu (přece jenom blbce můžeš potkat všude), ale aspoň pro představu, co bylo důležitý ve vybíraní rodiny pro mě a jak jsem vybírala:
Tak nejdřív zhodnoť své zkušenosti. Dle toho se rozhoduj - zvládnu jedno, dvě nebo pět dětí? Mám zkušenost s postiženými dětmi? Chci bydlet i s zvířaty? A tak dále... Nepodceňuj se, ale ani se nepřeceňuj. Není to sranda starat se např. o postiženého, jestli ses s tím nikdy nesetkala ...
Dej na svou intuici - když mluvíš s rodinou a už při prvním hovoru ti nesedí, kašli na to a počkej si... ono se najde někdo s kým si budeš rozumět víc. Buď trpělivá.
Promysli lokaci - samozřejmě nejlíp, když ti nezáleží jestli New York nebo Los Angeles, ale pokud ti na tom záleží buď upřímná a stůj si za svým. Určitě se zeptej jestli je to menší město, vesnice, samota u lesa... věř mi, že při svých dnech volna, poslední co chceš je sedět doma a nemít kam jít.
Proberte podmínky s rodinou - hodně důležitý je auto, zeptej se jestli ho můžeš využívat ve svém volnu a jestli ti bude placený benzín - jestli jo, tak gratuluji! Vyhráváš jackpot! (Samozřejmě, jestli máš rodinu přímo v centru velkého města tak to důležitý není, ale zase na vesnici, malým městě to auto oceníš). Pokud máš nějaký svoje osobní podmínky, který požaduješ určitě se nestyď je prodiskutovat. Mě třeba zajímalo, denní povinnosti, jestli jsou kuřáci nebo jestli se budu muset starat i o psi (měli dva). Víš jak - líná huba, holé neštěstí.
Bývalá au pair - my au pairky držíme při sobě! Poptej se na kontakt na bývalou au pair a tu zaházej otázkami, které tě zajímají! Já se ptala třeba proč odchází, jestli rodina platila pravidelně a jaký má vztah s dětmi.


S JAKOU AGENTUROU?
 
V Česku zajišťuje au pair pobyty spousty agentur. Ty nejznámější jsou COOLAGENT , Student AgencyCulturalCare. Já osobně jela se Student Agency, protože zpátky v roce 2014 byla jediná, kterou jsem znala. Během mého pobytu jsem ale poznala holky i z dalších agentur a tak nějak jsme se shodly, že všechny agentury mají tak na stejno podmínky, poplatky a i školení. Má zkušenost se Student Agency / AupairCare v Americe byla super a s ničím jsem neměla problém. Naopak AupairCare se o mě postarala, kdy mě moje první rodina vyhodila a vše šlo na 1*.

KOLIK TO STOJÍ?

Jelikož jsem jela od Student Agency, cena se týká pouze této agentury.

Registrační poplatek Student Agency - 2 500 Kč
Poplatek americké agentuře - 350 USD / 7 350 Kč
Americké vízum J-1 - 160 USD / 3 360 Kč
CELKEM: 13 210 Kč
(už chápete proč jsem na začátku psala, že je to za hubičku?)

V ceně je zahrnuta letenka tam i zpět (ale pozor - jen v případě pokud dokončíte celý rok), školení v New Jersey, doprava k rodině, zdravotní a úrazové pojištění a samozřejmě americký koordinátor, který je k dispozici, když je nějaký malér nebo jen kontroluje jestli jste OK.
Od rodiny máte nárok na kapesné 195,75 USD za týden / max. 45 hodin, příspěvek 500 USD na POVINNÉ studium a samozřejmě ubytování a jídlo zdarma.


No a to by bylo asi vše.
Já doufám, že ti tohle povídání nějak pomůže a snad i poradí při rozhodování.
Jestli tě napadne nějaká otázka, klidně napiš nebo jestli si chceš přečíst mojí au pair zkušenost, dej vědět dolů do komentářů.

Hodně štěstí v Americe!

Žádné komentáře:

Okomentovat