pondělí 19. března 2018

TOP 6 MÍST KTERÉ NAVŠTÍVIT V NEW YORK CITYKdyž se mě někdo zeptá jaké je moje nejoblíbenější město na světě - odpověď je vždycky New York. Žila jsem od něj asi 20 minut a trávila tam skoro každou volnou chvíli. Za ten rok jsem nestačila poznat celé město, ale myslím že těhle šest míst by žádný turista neměl minout. Tak pojď na to. 

1. CENTRAL PARK

Central Park pro mě jednoznačně na prvním místě. Naprosto dokonalá podívána, která nesmí chybět na tvém seznamu. Vhodné i pro ty z vás co nemají rádi již zmiňovaný hluk a spoustu lidí. Jediný hluk co v tomhle parku uslyšíš je takový ten příjemný hluk - nějaký ty zpěváci a různé kapelky. Park je dlouhý asi tisíc kilometrů (čti 4km) a uprostřed městské jungle působí až snově. (Aby taky ne když je uměle vytvořený.) S výhledem na park mají byty jen ty nejbohatší lidi $$
Co tam najdeš? Můžeš tu najít spoustu památníků, hřišť pro děti a pro sportovce nebo místní zoo. Pokud chceš být aktivní tak je to ideální místo kde si zaběhat, zajezdit na bruslích či kole a aspoň budeš mít nějakou tu společnost. A pokud se budeš parkem procházet a cítit, jako kdyby si to už někde viděl - je to dost možný, protože park je jedno z nejfilmovanějších míst v New Yorku. 
Nedokážu vyzdvihnout jedno jediné místo v parku, doporučuji ti pronajmout si kolo, třeba tady Bike rent aspoň na 3 hodiny a projet si park. Zastavit si kde se ti líbí a pořádně si to užít!
Jak se tam dostat? No samozřejmě nejjednodušší je vzít si metro, ale metro já nežeru. Choď, choď, kochej se a užívej si to! Z Times Square tam dojdeš, když půjdeš pořád rovně po 7th Ave a musíš minout po levé straně M&M's world. Je to asi 15minut, to dáš!2.  PAMÁTNÍK 9/11

No dobře do popisu "místa, který jsem si užila, zamilovala, oblíbila" moc nepatří, ale rozhodně je to místo, který N E S M Í Š vynechat, když přijedeš. Je to místo s velkým duchem a velmi zvláštní atmosférou. Je to také další místo, kde hluku moc neuslyšíš. Na tomhle místě se sluší chovat slušně a místní to ví. Jsou to většinou turisté, kteří tam řvou, smějou se nahlas... proto je tam "ochranka" aby jim řekla ať se ztiší. Nesmí se tam také opírat o památník či chodit po trávě.
Co tam najdeš? Na památku po dvou mrakodrapech tam stojí teď nový, dvě vodní nádrže a muzeum. Zvlášť bych chtěla vyzdvihnout muzeum, které je postavené v podzemí v prostorách původního obchodního centra. V muzeu se dozvíte o konstrukci takového mrakodrapu, uvidíte časovou linii ze dne 9/11, příběhy obětí a jejich příbuzných a spoustu předmětů, které se našli v troskách. Je to velmi emotivní, v těchto prostorách není možné natáčet ani fotit.. Na návštěvu bych si vymezila tak dvě hodiny. Vstupenky stojí kolem 25$ ale pokud chcete zkusit štěstí, každé úterý v 9 ráno jsou volné vstupenky pro omezený počet lidí. Zaregistrujte se den předem a good luck! A když už budeš u památníku navštívila bych i Irish Hunger Memorial Park u řeky jen tak na procházku a pokocháníčko nebo bych si očíhla ulici Wall Street a z ní zamířila k Brooklyn Bridge.
Jak se tam dostat? No, já tam vždycky došla. (Ale já jsem blázen) Je to asi hodina a půl od Manhattanu, takže schvaluju metro. Nejbližší zastávky jsou Cortlandt St nebo třeba Fulton St a třeba z takové Penn Station to zabere 10 minut. 


3. TOP OF THE ROCK

Vyhlídka na město, která stojí prostě za to. Byla jsem i na Empire State Building a můžu ti přátelsky říct, že můžeš vynechat. Pokud se budeš rozhodovat mezi těmito dvěma, rozhodně bych znovu volila pouze Rock. My jsme šli už celkem pozdě večer a tak jsme neviděli Central Park. Zkus vychytat čas a jít před západem slunce. To bude teprve podívaná! Vstupenka stojí okolo 40$ ale fakt stojí za to. Hned za Rockeffeler Centrem je katedrála Sv. Patrika tak po ní taky hoď očkem!
Jak se tam dostat? Takže metro - stanice 47-50 Streets Rockefeller Center Station nebo z Times Square (jó Times Square je můj zachytnej bod pro vše) a za M&M's world zahneš doprava na W 49th St a půjdeš rovně (poznáš že jdeš správně podle budovy banky CHASE, která má i takovej bazén před vchodem), přejdeš ulici a uvidíš na rohu Magnolia Bakery, kde si rovnou prosím kup banánový puding za mě (a užij si ho) a pokračuj rovně. Půjdeš kolem NBC Studios a pak už uvidíš jen vlajky a tu vysokou budovu, co tak hledáš! Tahle procházka ti zabere z Times Square tak 10 minut, mnohem lepší než se potit v tom hnusným metru. 


4. BROOKLYN BRIDGE

Jasně, že jo? Tohle místo tu nesmí chybět. Hlavně kvůli tomu výhledu (libuju si ve výhledech). Když jsem ho poprvé uviděla, málem jsem brečela radostí. Procházka na mostě se občas kvůli velkému počtu lidí a cyklistů může proměnit v boj o život tak dávej na sebe bacha! 
Co tam najdeš? Doporučuji ti si na návštěvu mostu vyhradit den, kdy můžeš navštívit místa kolem. Určitě bych si zašla sednout do přilehlého parku nebo když už jsme u té řeky využila bych i nějaké té plavby kolem města nebo Sochy Svobody. Běžná cena je kolem 30$ a můžeš kouknout například 
tady. Já byla na večerní prohlídce a bylo to prostě skvělý! A jestli chceš se kouknout ještě dál, můžeš nasednout i na ferry zdarma, která tě doveze na Staten Island. 
Jak se tam dostat? BB je trochu mimo z centra Manhattanu. Já vždy jeho návštěvu spojovala s památníkem 9/11. Od památníku je to 10 minut pěšky. Jdi zpět ke stanici metra (je jedno jestli Fulton St / Cortland St) když půjdeš od nich rovně z obou příjdeš na Vesey St a dáš se doprava kde dojdeš na Park Row a půjdeš kolem parku a tadadá - spoustu lidí co ti nabízí magnetky či přívěsky s Brooklyn Bridge? Tak si správně!


5. THE HIGH LINE

Když jsem tam byla já byla High line byla nově otevřena a přišlo mi, že moc turistů o ní neví. Nevím jak to je teď, doufám že se tam aspoň pohneš. Ale už tehdy to bylo velmi krásné místo s (zase) úžasným výhledem. Jedná se vlastně o park postavený na původním vývýšeným kolejišti, je to dlouhý tak, že ani nevím a nabízí veřejně přístupné umění, spoustu míst kde prostě jen sedíš a kocháš se, zahrady a nebo přístup k Chelsea Market, kde můžeš nakoupit hlavně něco dobrého k jídlu. 


6. WASHINGTON SQUARE PARK / BRYANT PARK 


Tenhle poslední výběr nechám na tobě. Oba parky se mi líbily stejně. Je tam fontána, zahrada, muzika a lidi kolem. 
Jak se tam dostat? Mám pro tebe dva návrhy, můžeš si projít High Line, vyskočit u Chelsea Marketu (najíst se) a jít po West 15th street směr east a napojit se na 5th Avenue, kde si můžeš nakoupit nějaký ty hadry a dojít k Washington Square parku NEBO z Bryant parku si uděláš procházku po 5th Avenue kolem Empire State Building a půjdeš pořád rovně dokud nenarazíš na park.

Washington Square Park
Čas procházky závisí na tom jak moc se budeš loudat a prohlížet kolem. Takže mě to zabralo vždycky tak 2 hodiny (znáš to obchod tamhle, jídlo tady...). 
A jak poznáš že jdeš správně? Vždy když jsem šla po ave jsem se řídila podle čísla ulic, Wahington Square park je v "lower manhattan" takže čísla ulic se zmenšujou, když jdeš směr "upper manhattan" čísla se zvětšujou. Zní to jak pro blbečky, ale já už se tam tolikrát ztratila, že jsem si v tom musela najít tahák a tohle na mě zabralo. No a nebo si vem metro a dojedeš tam za 15 minut, ušetříš prachy (protože žádný hadry) a čas. Já ale vždycky chodila a koukala kolem sebe (s hubou do kořán). 

Ufff, tak už to máme za sebou. Hrozně dlouhý povídání co?
Tak ti přeju super pobyt v New Yorku a pokud váháš jestli se tam vydat...
...no snad ti nemusím říkat, že nemáš na co čekat.

Snad se ti článek líbil a pomůže ti.

Žádné komentáře:

Okomentovat