sobota 14. července 2018

Photo Diary: IZREAL part II.


Takovou dobu mi to trvalo (hamba mi), ale mám pro tebe pokračování o Izraeli, kde jsem byla na dovolené. V týhle části se budu věnovat mrtvému moři. Tam se mi líbilo asi ze všech míst nejvíc. Stačí se podívat na fotky a myslím, že pochopíš proč. Totální láska na první pohled prostě. 

Za výhled a trochu kultury je super vydat se na pevnost Masada. Co je Masada? To by bylo na dlouho, ale zkráceně se jedná o pevnost, která je postavena na vrcholu stolové hory. Historie této pevnosti sahá až do 1.stol.př.n.l. kdy ji nechal vybudovat Herodes Veliký během židovské války. Nyní je na seznamu památek UNESCO. Můžeš se na její vrchol dostat dvěma způsoby: 1) pěšky 2) lanovkou. No můžeš hádat, jakou možnost jsme zvolily my.. nápověda - byly jsme líný (a taky mamka měla po operaci nohy - tak máme aspoň dobrou výmluvu). Lanovka stojí pro dvě líné osůbky 150 šekelů což je kolem 920 korun. Pěšky se to určitě dá co jsem tak viděla lidi, jen to chce vyrazit co nejdřív, mít pevnou obuv a dost vody. Na vrcholu se spoustu cestiček kudy se můžete vydat. Určitě není na škodu mít průvodce, ale když umíš anglicky všechny popisky si dokážeš přečíst sám. Pár fotek na ukázanou - je to fakt zajímavý místo s dalekou historií a jako bonus je ten super výhled.  
Po této injekci historie jsme jely do Ein Bokek, kde jsme měly náš hotel. Ein Bokek bych nenazvala ani vesnicí, ale spíš hotelových letoviskem. Nic jinýho než hotely tam fakt není. Jo vlastně jeden Mekáč a pár obchůdků v podobě tržnic. V takový lokalitě se ti vyplatí rezervovat hotel se snídaní a večeří v ceně. Nebo rovnou all inclusive. Když už, tak už že jo?! Jinak všechny ty hotely byly blízko moře.. všechno to bylo docházková vzdálenost. Takže don’t worry jestli nemáš peníze na ten nejluxusnější hotel přímo u pláže. 

Teď už k samotnému moři - N E J L E P Š Í v jakým jsem kdy byla! Nejsem moc velký otužilec takže teplota vody pro mě byla ideální (byly jsme tam v dubnu takže krásných 30 stupňů) a fakt že nic neděláš a ta voda tě nadnáší je úplně nej nej nej. Takže si vem nějakou knížku a hoď si relax! Jen bych tě ráda upozornila na pár věcí... 1) nepij nejslanější vodu na světě.. 2) necákat ..3) na břiše to taky moc nefunguje.. 4) a neprď! Když si ve vodě tak se cítíš jak v olejovém ráji, ale jakmile jsem vylezla tak jsem cítila jak mě ta sůl úplně vyžírá takže krémy sebou! Nemusím zmiňovat, že voda byla úplně průhledná že jo? Prostě skvělý. Určitě doporučuju všemi deseti a co nejdřív. Pomalu vysychá a třeba za 20 let tu už ani nemusí být. Zase pár fotek na ochutnávku...
No a tímto bych to ukončila. Vím, že u mrtvého moře je spoustu super věcí k vidění a co dělat. Ale my jsme to chtěly pojmout velmi relaxačně a v módu nic nedělání. Navíc to vedro a dusno nám nedalo moc na výběr, takže jsme navštívily ještě lázně (kterých je tam požehnaně) a obě jsme se pořádně zrelaxovaly a celý ty dva dny nic nedělání si užily.  A to doporučuju i tobě! Občas je to potřeba prostě nic nedělat. 
Nemáš zač.

Žádné komentáře:

Okomentovat